Verzia pre web  |  Odhlásiť sa

Golfonline.sk NEWSLETTER 11 / 2014

Milí priatelia,

pripravili sme pre vás ďalšie informácie z oblasti golfového priemyslu.
Príjemné čítanie a pekný deň!

tým www.golfonline.sk

Trávne farbivá (koloranty) môžu mať vplyv na toleranciu tieňa

Aplikácia farbív či kolorantov na trávnik sa stáva v golfovom priemysle stále viac populárnou. Na trhu sa objavili nové prípravky prezentujúce rôzne účinky:

* zmiernenie stresu z UV žiarenia
* predĺženie vegetačného obdobia
* ochladzovanie rastlín
* podnietenie systémovej odolnosti proti škodcom.

Väčšina farbív sú emulzie, ktoré obsahujú zelený minerálny pigment ftalocyanín. Výskumy ukázali, že koloranty prispievajú k dobrému zdravotnému stavu rastliny počas pôsobenia UV žiarenia. Pigmenty pravdepodobne škodlivé UV žiarenie rozložia skôr ako sa dostane do rastlinných tkanív.

Ďalšie výskumy ukázali, že farbivá dokážu absorbovať značné množstvo červeného svetla. Toto svetlo je dôležité pre fotosyntézu a môže mať vplyv na toleranciu tieňa. Cieľom tejto štúdie je zistiť, aký vplyv majú farbivá na psinček výbežkatý pestovaný v tieni. ČÍTAJTE ĎALEJ

Nastavenie postrekovačov – na čo všetko je treba myslieť?

Účastníci akcie Pitch Focus, ktorá sa konala v Headingley Carnegie Stadium v Leedse, mali možnosť vidieť praktickú demonštráciu nastavenia postrekovačov a ich kontroly s cieľom dosiahnuť konzistentnú a presnú aplikáciu postrekov.

Špecialista spoločnosti Syngenta Tom Robinson vysvetľuje, na čo sa treba zamerať a aké kroky treba uskutočniť skôr, než sa postrekovač dostane na golfové alebo futbalové ihrisko.

Akákoľvek  aplikácia postreku, či už s účelom liečby, výživy, kontroly chorôb alebo regulácie rastu, je vždy efektívna a účinná len v takej miere, ako presná je jej aplikácia.
Čím treba začať? Kontrolou!  ČÍTAJTE VIAC

Dolárová škvrnitosť - nové poznatky

Dolárová škvrnitosť (Sclerotinia homoeocarpa) stále zostáva jedným z najväčších problémov trávnikov golfových ihrísk. Patogény najčastejšie napadajú trávne druhy určené do teplejších podnebí. Patogény sú trvalé a  dokážu sa veľmi dobre prispôsobiť. Stávajú sa viac a viac tolerantnejšími voči fungicídom a ak nie sú kontrolované, dokážu sa rozšíriť do epidemiologických rozmerov. Trávny povrch zanechávajú nerovný a zjazvený. Za týchto okolností niet divu, že sa do kontroly dolárovej škvrnitosti investuje oveľa viac prostriedkov ako do kontroly iných patogénov.

Hlavným prvkom programov na kontrolu dolárovej škvrnitosti zostávajú fungicídne programy. Avšak, dostupnosť nových, voči chorobe rezistentných kultivarov, lepšia znalosť životného cyklu patogénu a aj vývoj nových inovatívnych kultúrnych praktík môže prispieť k účinnejšej kontrole choroby a znížiť závislosť na fungicídoch. V nasledujúcom článku sa zameriame na niektoré nové metódy a prístupy, ktoré môžu byť súčasťou integrovaného prístupu v boji s dolárovou škvrnitosťou. ČÍTAJTE ĎALEJ

Prieskum KPMG Golf Course Development Cost Survey 2014

KPMG  Golf Advisory Practise uviedla tretiu edíciu štúdie zameranej na plánovanie a výstavbu golfových ihrísk v regióne EMA (Európa, Stredný východ a Afrika).

Aj napriek tomu, že posledných 5 rokov nebolo pre golfové odvetvie jednoduchých, štúdia priniesla pozitívnu informáciu o 400 projektoch či už nových golfových ihrísk alebo rozšírení existujúcich, prípadne rozsiahlejších renovácii ( región EMA od roku 2008)

Medzinárodné skúsenosti dokazujú, že ak je golfové ihrisko súčasťou rezidenčného, voľnočasového prípadne turistického developmentu, stále dokáže byť atraktívnou investičnou príležitosťou. Tu sa ukazuje dôležitosť primárnych relevantných informácií týkajúcich sa nákladov, ktoré môžu byť pre developerov, finančné subjekty, operátorov či verejné inštitúcie kľúčové pri strategickom rozhodovaní.

Táto štúdia umožní všetkým zainteresovaným lepšie sa zorientovať a pochopiť jednotlivé faktory ktoré majú vplyv na náklady na výstavbu, obvyklý harmonogram celého projektu, na výber golfového architekta, dodávateľa stavby atď.   ČÍTAJTE ĎALEJ:

ENGO bude vystavovať na BTME 2015!

Plné haly, vypredané vzdelávacie prednášky a semináre, množstvo stretnutí a nadviazaných partnerstiev a iniciatív – to boli hlavné charakteristiky výstavy  BTME 2014 (8751 návštevníkov – najvyššie číslo v histórii).

Jej ďalší ročník sa blíži! Vynikajúcu možnosť k nadväzovaniu kontaktov budú mať nielen stovky  vystavovateľov v štyroch halách,  ale aj profesionáli, ktorí hojne využívajú vzdelávací program Continue to Learn.

Na najväčšej európskej výstave zameranej na výstavbu a starostlivosť o profesionálne trávniky budú mať svoje stánky aj najväčšie firmy ako Jacobsen, John Deere a Toro, spolu s ostatnými vystavovateľmi zameranými na architektúru a dizajn ihrísk, manažment, závlahy, drenáže, hnojivá, stroje atď. Tisíce návštevníkov budú mať od 20.1.2015 k dispozícii štyri haly s dvoma hlavnými vchodmi.
Medzi vystavovateľmi bude tento rok po prvýkrát aj slovenská firma ENGO! Stánok ENGO sa nachádza v hale B – B38.

Viac článkov z oblasti greenkeepingu, manažmentu, architektúry atď nájdete na www.golfonline.sk